Na co przeznaczam 1%

Na początku chciałbym rozwiać kilka mitów na temat jednego procenta. Wiele osób pyta nas na co i w jaki sposób możemy wydawać pieniądze zebrane w ramach 1%.

Na początek kilka mitów:

MIT NR 1: Oddając 1% stracę pieniądze

To oczywista nieprawda.  Jeden procent z Twojego podatku to część podatku, które trafiłyby do budżetu państwa.Jeśli zdecydujesz się przekazać te środki na jakiś ważny cel, po prostu trochę mniej trafi do Państwowej kasy.

MIT NR 2: Pieniądze są przekazywane od razu po złożeniu deklaracji.

Niestety ale tak nie jest. Deklaracje składamy przeważnie do końca stycznia lub kwietnia, zależnie od formy opodatkowania, i dopiero po sprawdzeniu ich przez Urząd skarbowy  w październiku lub listopadzie środki z jednego procenta przekazywane są do Organizacji Pożytku Publicznego, a te księgują je na subkontach podopiecznych.

MIT NR 3: Kolejny mit to że pieniądze są przekazywane na konto rodziców.

Pieniądze pozostają na subkoncie podopiecznego do momentu aż zostaną przesłane do organizacji dokumenty (FAKTURY) potwierdzające zakup sprzętu, leków czy usług np. rehabilitacji.

MIT NR 4: Można wypłacać pieniądze z jednego procenta kiedy się chce

Niestety i bardzo dobrze, ale pieniędzy nie można ruszyć z konta do póki się nie przedstawi faktur na zakupy. Czasem przy większych kwotach można pobrać tzw. fakturę proforma i fundacja przelewa pieniądze na zakup na podstawie takiego dokumentu.

MIT NR 5: Można kupić co tylko się chce

Nie. I to należy podkreślić wyraźnie, że pieniądze można wydać tylko na kwalifikowane cele, jak: rehabilitacja, wizyty u specjalistów, badania, zakup wyposażenia wspomagającego rehabilitację i rozwój w domu. Na niektóre wydatki należy uzyskać zgodę fundacji zanim do nich dojdzie. To bardzo dobre rozwiązanie, które gwarantuje, że zebrane pieniądze trafią wyłącznie na potrzeby dziecka

Tak więc skoro rozwialiśmy już kilka niepokojących mitów oto lista na którą my wydajemy zgromadzone środki:

  1. Zajęcia u logopedy
  2. Gry logopedyczne wspomagające rozwój mowy
  3. Badania, ponieważ nie wszystkie są refundowane nawet jak ma się wrodzoną wadę genetyczną
  4. Kupiliśmy też składane biurko, dzięki czemu mam więcej miejsca w pokoju i mogę je wykorzystać do ćwiczeń
  5. Drobne przyrządy rehabilitacyjne
  6. Dojazdy na zajęcia

Skoro już wiesz na co można przeznaczyć jeden procen podatku